Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Ήφαιστος - Νέα Ιωνία: 3-2

Παιχνίδι – θρίλερ στο Περιστέρι, όπου η φιλοξενούμενη Νέα Ιωνία άνοιξε στο σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου για να πάει όμως στα αποδυτήρια με 1-1- αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι. Στην επανάληψη ο Ιωνιώτες έκαναν το 1-2, αλλά ο Ήφαιστος κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να επικρατήσει με 3-2.

Η ροή του αγώνα ήταν τέτοια που και όποιο άλλο αποτέλεσμα να ερχόταν θα φάνταζε φυσιολογικό. Στα μείον το σχετικά μέτριο έως κακό πρώτο ημίχρονο με τη βροχή να επιβαρύνει τον αγωνιστικό χώρο και να δυσκολεύει τις ομάδες στην ανάπτυξή τους. Δύο γκολ για τον Ήφαιστο ο μέχρι πέρυσι παίκτης της Νέας Ιωνίας Ηρακλής Ρόππας.
Στην μνήμη του Κλεάνθη Τσαλίκη, παλαιού τερματοφύλακα του Ηφαίστου, που χάθηκε αυτές τις μέρες, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.