Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013

Ελευθερούπολη - Αστέρας Εξαρχείων: 1-3

Απρόσμενο τέλος είχε ο εντός έδρας αγώνας της Ελευθερούπολης με τον Αστέρα Εξαρχείων για το πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣΑ, καθώς μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 1-0 με τέρμα που σημείωσαν στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο είχαν ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη τους. «Κι όμως γυρίζει» που λέει και η διαφήμιση και με τρία τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Εξαρχειώτες έφυγαν με το διπλό. Έδωσαν έτσι στους φίλους τους τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν στη λήξη του αγώνα με το σύνθημα «και τώρα ένα σύνθημα που όλους μας ενώνει-μπάτσοι, γουρούνια δολοφόνοι».

Το blog για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σέβεται την απόφαση της ΕΠΣΑ για μη  δημοσίευση φωτο, αν και είναι blog μη εμπορικής χρήσης και θα συνεχίσει να το κάνει. Κατ εξαίρεση δημοσιεύουμε μια φωτο (είναι το 1-0) λόγω της λειτουργικότητας του αντιρατσιστικού συνθήματος που διακρίνεται, με αφορμή τη χθεσινή εμφάνιση ομάδας νεοναζί στην Καλογρέζα, λίγες μέρες πριν τις εκδηλώσεις για το Μπλόκο και τη θυσία 22 αντιφασιστών αγωνιστών (21 Ελλήνων και 1 Ιταλού).