Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

Αργοναύτης - Ίκαρος Ικαρίας: 83-55

Με αρκετές νέες παρουσίες στην πρώτη ομάδα, ο Ίκαρος Ικαρίας έκανε το καλύτερο πρώτο του δεκάλεπτο στην κατηγορία, στα μέχρι στιγμής παιχνίδια του στην παρθενική του παρουσία στη Γ΄ εθνική του μπάσκετ. Με σκορ 18-14 υπέρ του γηπεδούχου Αργοναύτη Τριγλίας (η αρχαία ονομασία της Ραφήνας), έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, για να πάνε οι ομάδες στο ημίχρονο με 36-27 υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά άνοιξε και σε αυτό έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι ο Ίκαρος δέχτηκε συνολικά σε όλο τον αγώνα 15 αιφνιδιασμούς από δικά του λάθη και κλεψίματα της μπάλας. Με 61-37 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο και το τελικό σκορ πήγε στο 83-55.
Να σημειώσουμε ότι ο Αργοναύτης είναι και αυτός νεοφώτιστος, προερχόμενος από τη δυνατή κατηγορία της Α΄ ΕΣΚΑ, ενώ οι φίλοι του μπάσκετ στη Ραφήνα, δεν έδωσαν μαζικό παρόν, γεγονός που πρέπει να προβληματίσει τη διοίκηση του Αργοναύτη, διότι ο μαραθώνιος του πρωταθλήματος είναι δύσκολος, τα έξοδα πολλά και η ηθική στήριξη επιβεβλημένη. Υπήρξε παρουσία Ικαριωτών στο γήπεδο, όχι όπως στα προηγούμενα παιχνίδια που έδωσε ο Ίκαρος στην Αθήνα, άλλωστε η απόσταση του γηπέδου της Ραφήνας, από την Αθήνα, μάλλον είχε αρνητική επίδραση σε αυτό. Επόμενος αγώνας για τον Ίκαρο στην Αθήνα, στις 18 Δεκέμβρη με τον Φιλαθλητικό στου Ζωγράφου.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Μάντης): Προκόπης 9 (1), Σακαράκης 7 (1), Λιούντας, Μπαλαμπάνης 7 (1), Κορκοσούρας 11 (2), Σύρος 13, Σπηλιόπουλος 14 (4), Στράγκας 10, Δαγλής 6, Λιοσσάτος 3, Τσιριγωτακης 4
ΙΚΑΡΟΣ (Καλαμαράς): Τσουρής Γ. 1, Ξενάκης, Κυπραίος 3(1), Καντούνης 2, Βολίκας 3, Τσουρής Ε. 18, Σκατζής 8, Χατζηνάκης 11 (1), Τέσκος 5 (1), Ζελεπός 4