Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 24 Απριλίου 2010

Ελευθερούπολη-Ζέφυρος: 2-1

«Ξόρκισε» τον κακό της δαίμονα η Ελευθερούπολη, αφού ο Ζέφυρος την είχε κερδίσει μέσα στη Νέα Ιωνία για το κύπελλο της ΕΠΣΑ με 1-3 και στον πρώτο γύρο στο Αιγάλεω με 2-0. Νωρίς – νωρίς, μόλις στο 6΄ οι κιτρινόμαυροι της Νέας Ιωνίας προηγήθηκαν με τον Καυκιά που μπήκε από αριστερά στην περιοχή των Αιγαλεωτών. Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού στο 12΄ με μακρινό σουτ ο Πούλιος, ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ακολούθως ο Ζέφυρος έδειξε πιο ορεξάτος και περιόρισε την Ελευθερούπολη, που ήταν κατώτερη άλλων εμφανίσεών της. Επειδή όμως το ποδόσφαιρο είναι απρόβλεπτο σπορ, το 2-1 έγινε στο 43΄ με τον Ελμαλόγλου μέσα από την περιοχή και ο Ζέφυρος εκεί που έψαχνε το δεύτερο γκολ, πήγε στα αποδυτήρια με το μειονέκτημα. Πιο ανοιχτό παιχνίδι στην επανάληψη, με τον Ζέφυρο πιο κινητικό αλλά ανούσιο επιθετικά και τους γηπεδούχους να χάνουν κλασσικές ευκαιρίες για να πετύχουν το τρίτο τέρμα, σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις. Υπήρχαν και διαστήματα με εμφανή κενά στην ανάπτυξη των δύο ομάδων, που έψαχναν το γκολ με ανορθόδοξους τρόπους, ενώ σε μερικές περιπτώσεις και οι δύο ομάδες έδειχναν να μένουν από δυνάμεις, κυρίως στο κέντρο. Το τελικό σφύριγμα βρήκε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, να είναι και το τελικό, σε ένα μέτριο παιχνίδι. Στο στατιστικό μέρος, άλλοι τρεις πόντοι για τη νεοφώτιστη στην Α΄ ΕΠΣΑ Ελευθερούπολη, που σταθερά βρίσκεται στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Υ.Γ. κι όμως η φωτο στην οποία ίπταται ο τερματοφύλακας του Ζέφυρου, με τους Νίκο Αχμέτ (νο7) και Γιώργο Καυκιά (νο8) να παρακολουθούν, δεν είναι γκολ