Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Δευτέρα 8 Μαρτίου 2010

Δύο βήματα πριν τη στέψη

Πρωτάθλημα ανδρών νομού Σάμου:ΑΣ Ελπίδα-ΠΑΣ Ίκαρος:57-71 Η Ελπίδα Σάμου, πάλεψε τον αγώνα για ένα ημίχρονο, όπου έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και ήταν μπροστά στο σκορ με 32-26. Από κει και πέρα όμως η μηχανή του Ικάρου Ικαρίας, πήρε μπροστά και με κύριους εκφραστές των επιθέσεών του, τους Μυτιληνού και Χωριάτη, έφθασε άνετα στη νίκη. Αμυντικό ριμπάουντ, γρήγορη πάσα και αλληλοκάλυψη το μυστικό της επιτυχίας του Ικάρου και φυσικά η αντοχή για όλο το 40λεπτο. Ο Ίκαρος είναι πλέον ο πρωταθλητής 2009 – 2010 και του απομένουν δύο αγώνες μέσα στην έδρα του με Φοίνικα και Κούρο, όπου εκεί θα γίνει και η στέψη του. Από την Ελπίδα που πάλεψε πολύ καλά για ένα ημίχρονο, πολύ καλός ο Μαραθοκαμπίτης και από τον Ίκαρο οι Μυτιληνού, Τσουρής Βαγγέλης και Χωριάτης. Τα δεκάλεπτα: 18-12, 32-26, 45-55, 57-71. ΑΣ Ελπίδα: Παναγιώτου 9 (1), Βαρούμας 3, Παναγιωτακόπουλος 4, Γεωργιάδης 2, Γαλανός 4 (1), Ζαφειρίου 9 (3), Βλιάσης 7, Μαραθοκαμπίτης 19 (2). ΠΑΣ Ίκαρος: Τσουρής Γιώργος 3, Τέσκος Μπάμπης, Μυτιληνού 29 (2), Τσαντές Λευτέρης 3 (1), Τσουρής Βαγγέλης 18 (1), Χατζηνάκης, Τέσκος Γιώργος 2, Χωριάτης 14, Κιουλάνης 2. Διαιτητές: Βαρδίκος Ανδρέας – Βουδιώτης Μίλτος.