Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Δευτέρα 29 Μαρτίου 2010

Ίκαρος Ικαρίας-ΒΑΟΛ Χίου: 64-78 (εφηβικό)

Ένα καλό παιχνίδι έγινε το πρωί της Μεγάλης Δευτέρας μεταξύ του Ίκαρου Ικαρίας και του ΒΑΟΛ Χίου στα πλαίσια των μπαράζ εφήβων που διεξάγονται στο γήπεδο του Μετς. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-16 με τις δύο ομάδες ισοδύναμες και τον Ίκαρο να παίρνει πόντους από βολές, ενώ ο ΒΑΟΛ «ρέφαρε» με τρίποντα. Τα φάουλ 8 σε βάρος του ΒΑΟΛ και 5 για τον Ίκαρο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα λάθη της κάθε ομάδας (χαμένες βολές, airball,κλπ) έδιναν στην άλλη το δικαίωμα να παίρνει βραχεία κεφαλή στο σκορ και αντιστρόφως να εναλλάσσονται. Τελικό σκορ 37-35 υπέρ του Ίκαρου και τα φάουλ, 13 σε βάρος του ΒΑΟΛ και 9 σε βάρος του Ίκαρου. Συναρπαστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με μεγάλες μάχες σώμα με σώμα, εναλλαγές στο σκορ, 16 φάουλ σε βάρος του ΒΑΟΛ και 14 για τον Ίκαρο, με το σκορ να κλείνει στο 51-57 υπέρ του ΒΑΟΛ. Χρειάστηκαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για τους Χιώτες και ισάριθμες χαμένες επιθέσεις για τον Ίκαρο. Στο 3.25 πριν τη λήξη με το σκορ 60-64 υπέρ του ΒΑΟΛ, ο Ίκαρος έχασε δύο επιθέσεις και ο ΒΑΟΛ το εκμεταλλεύτηκε πηγαίνοντας το σκορ στο 60-69 3.01 και 60-72 στο 2.20 με ένα δίποντο και δύο τρίποντα . Άλλαξε η ψυχολογία των ομάδων, χαμήλωσε το σχήμα ο Ίκαρος για να τρέξει, ενώ το άγχος ήταν εμφανές σε μη αξιοποίηση του 100% των ελεύθερων βολών και ανεπιτυχή σουτ Το παιχνίδι τελείωσε με τελικό σκορ 64-78 Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι, που ήταν καλό και αμφίρροπο. Μπράβο σε όλους για την προσπάθειά τους.