Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 25 Απριλίου 2009

Πολέμησε με ψηλά τα κεφάλι!!

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά φτάνει ο Ίκαρος στην πηγή, αλλά δεν πίνει νερό. Πέρυσι του στέρησε την άνοδο, ο Ιπποκράτης Κω, φέτος ο Διαγόρας Ρόδου, από τον οποίο ηττήθηκε με 81-71. Με 22-15 προηγήθηκαν οι Ροδίτες στο πρώτο δεκάλεπτο, για να φτάσει στο 25-25 στο 5.55 πριν τη λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου, στο 27-29 υπέρ του Ίκαρου, 5.52 πριν τη λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου και το ημίχρονο να λήξει με 40-36. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 60-51 για να λήξει ο αγώνας με 81-71.Κλειδί του παιχνιδιού, οι πιο πολλές λύσεις του Διαγόρα από τον πάγκο (ομάδα με διαφορετικά οικονομικά δεδομένα και μεταγραφές εκτός νησιού, ενώ ο Ίκαρος είναι αμιγώς ομάδα γηγενών),ο αρχικός αιφνιδιασμός με 13-3 στα τρία πρώτα λεπτά του αγώνα, το πιο εύκολο τρίποντο για τους Ροδίτες, αλλά και οι «σκοτοδίνες» του Ίκαρου, που σε καθοριστικά σημεία έχασε εύκολα καλάθια και μαζί και την ευκαιρία να ροκανίσει τη διαφορά. Γεμάτο από ενθουσιώδεις φίλους του Ίκαρου το γήπεδο που στο τέλος ιπποτικά χειροκρότησαν και τον Διαγόρα και τον Ίκαρο, δίκαια τις δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου των μπαράζ, που πανηγύρισαν μαζί στο τέλος του αγώνα (βλέπε φωτο στο blog). Οι συνθέσεις των ομάδων: ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Τσακίρης): Πουζουκάκης 6, Μαρουλάκης 7 (1), Νερατζάκης 14 (1), Μπανγκούρας 27 (2), Πολυχρόνης, Μακρής, Μαυροματίδης 11 (2), Δούβαλης 16 ΙΚΑΡΟΣ (Καλαμαράς): Τσουρής, Πετρής, Λ. Ξενάκης 2, Μυτιληνού 39, Χ. Τέσκος, Ζαχαριάδης 12, Ζελέπος 4, Γ. Τέσκος 14 (1), Χωριάτης, Γ. Ξενάκης Νωρίτερα ο Παπάδος Γέρας κέρδισε τον Α.Ο. Ερμούπολης με 76-51 (ημίχρονο 36-26). Τυπική διαδικασία οι αγώνες της Κυριακής, αφού ο Διαγόρας ανέρχεται στη Γ΄ Εθνική του μπάσκετ, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα. Όλες οι φωτο είναι για ελεύθερη χρήση και αφού μιλάμε για μπάσκετ επιτρέψτε μου να σας συστήσω το www.basketballtraining.gr του Ικαριώτη Ζαχαρία Παρήμερου.