Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Πέμπτη 12 Μαΐου 2016

OΦNI: Και πάλι πρωταθλήτριες με ανατροπή και κεκλεισμένων των θυρών

Η Νέα Ιωνία επικράτησε 30-25 του ΠΑΟΚ και έκανε το 2-0 στους τελικούς της Α1 Γυναικών.

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ελλάδος για 3η συνεχόμενη χρονιά κατέκτησε η Νέα Ιωνία. Μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση επιβλήθηκε 30-25 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Νέας Ιωνίας και ολοκλήρωσε με 2-0 την σειρά των τελικών της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα των Σοφία Ναϊσίδου και Δημήτρη Καφφάτου έδειξε αποφασιστικότητα και καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία, καταφέρνοντας να φτάσει στον 6ο τρόπαιο της ιστορίας της (έχει και 3 κύπελλα).

Η Νέα Ιωνία αρχικά έσπασε την έδρα του ΠΑΟΚ το Σάββατο με 26-24 και σήμερα στον 2ο τελικό έπαιξε με συγκέντρωση για να φτάσει στο 30-25.

Η επιτυχία αυτή είναι ακόμα μεγαλύτερη αν αναλογιστεί κανείς ότι στους τελικούς δεν κατάφερε να αγωνιστεί λόγω τραυματισμού η πιο ολοκληρωμένη ελληνίδα αθλήτρια η Λαμπρίνα Τσάκαλου.

Εξαιρετική εμφάνιση για την Νέα Ιωνία πραγματοποίησε η 19χρονη διεθνής τερματοφύλακας Μάγδα Κεπεσίδου με 20 επεμβάσεις, έχοντας στην διάρκεια του αγώνα και ποσοστό που άγγιξε το 60%!

Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης Μπράουερ (10 γκολ), Παπανικολάου (5 γκολ) και Χρυσή (4 γκολ) που έκανε μεγάλη ζημιά στην άμυνα του ΠΑΟΚ.

Από την άλλη πλευρά για τον «δικέφαλο» θετική παρουσία είχε η Μάστακα (7 γκολ), αλλά υστέρησαν πολλές αθλήτριες, όπως η Τζέριτς που είχε 10 επεμβάσεις με ποσοστό κάτω από 30%!
Ο τελικός πραγματοποιήθηκε παρουσία του Γενικού Γραμματέα Αθλητισμού Ιούλιου Συναδινού, ο οποίος έκανε και τις απονομές μαζί με τον Δήμαρχο Νέας Ιωνίας Ηρακλή Γκότση, τον Πρόεδρο της ΟΧΕ Κώστα Γκαντή, την Ταμία της ΟΧΕ Κυριακή Μπακουλοπούλου και τον Πρόεδρο της ΔΕΠ Αθανάσιο Μανδά.

Το ματς

Η Νέα Ιωνία ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε 5-3 στο 9’ με την Μπράουερ, αλλά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε. Αρχικά ισοφάρισε με την Μίλασιτς (6-6) και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά (6-7) με την Παπάζογλου στο 11:33, ενώ στο 16:14 έφτασε στο +3 (7-10) με την Λένα Μούρνου. Από κει και πέρα αρχίζει η αντεπίθεση της Νέας Ιωνίας, η οποία με εντυπωσιακό σερί 7-0 περνάει μπροστά 14-10 στο 26:40 και το ημίχρονο ολοκληρώνεται 14-11 με την Μούρνου να σκοράρει μετά από 11 λεπτά για τον «δικέφαλο»!

Στο δεύτερο ημίχρονο η γηπεδούχος ομάδα πάτησε… γκάζι και μέσα σε λίγα λεπτά μετέτρεψε το σκορ με νέο μεγάλο σερί 5-0 από 18-13 (37’) σε 23-13 (40’). Στα υπόλοιπα 20 λεπτά η ομάδα της Γρηγορίας Γκόλια πλησίασε μέχρι τα 5 γκολ (26-21) στο 52’, αλλά δύο γκολ της Μπράουερ και ένα της Χρυσής έκαναν το σκορ 29-21 και έβαλαν τέλος στα όνειρα των φιλοξενούμενων για ανατροπή.

ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ 30-25

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-4, 7-9, 10-10, 13-10, 14-11 (ημχ.), 17-12, 22-13, 24-17, 26-20, 29-21, 30-25

ΟΦΝΙ (Σοφία Ναϊσίδου): Κεπεσίδου, Μπαλάφα, Μπράουερ 10, Παπανικολάου 5, Παπά 5, Σαΐντοβα, Ζυγούρα 4, Κοντοστεργίου, Μανδά, Χρύση 4, Χατζηπαρασίδου, Βασιλειάδου, Σαραντάκου, Χρονοπούλου 2, Στουγιαννίδου.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Ράτσικα, Νούλα 1, Τσαουσίδου 3, Τζέριτς, Μίλασιτς 4, Μούρνου 5, Μπατσαρακούδη, Κωστοπούλου, Παύλου, Τσομπανίδου, Βαφειάδου 2, Στρατάκη 2, Παπάζογλου 1, Μάστακα 7, Κοκτσίδου.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/2-2/4.