Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας - Πόλις Καλλιθέας: 66-70

Μεγάλη μάχη έγινε στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, όπου με δυσκολία πέρασε ο Πόλις Καλλιθέας (ομάδα στο γκρούπ των πρωτοπόρων στη Γ΄ Εθνική μπάσκετ – 1ος όμιλος), αφού επικράτησε της ΕΣΚΔ Νέας Ιωνίας με 70-66. Τα δεκάλεπτα: 23-24, 37-42, 49-57, 66-70.

Όσο η Νέα Ιωνία είχε επιτυχία στα τρίποντα όχι μόνο ήταν κοντά στο σκορ, αλλά σε κάποια διαστήματα ήταν και μπροστά. Καθοριστικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα για να γίνει μία συγκινητική προσπάθεια των γηπεδούχων να επανακάμψουν στο τέταρτο δεκάλεπτο που έφερε τη διαφορά στους τρεις πόντους.

Ήταν η 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου.Ο Πόλις το 2013-2014 αγωνίζονταν στη Β΄ Εθνική οπότε και υποβιβάστηκε, διανύοντας τη δεύτερη χρονιά στη Γ΄ Εθνική, ενώ η Νέα Ιωνία πέρυσι αγωνίζονταν στην Α΄ ΕΣΚΑ και ανέβηκε μετά από καραμπόλες εξωαγωνιστικές (συγχωνεύσεις, αρνήσεις ανόδου, κλπ).