Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 2 Απριλίου 2011

Ελευθερούπολη-Αναγέννηση Πετρούπολης: 5-2

Ένα χορταστικό σε γκολ παιχνίδι είχαν την τύχη να απολαύσουν όσοι βρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο δημοτικό στάδιο της Νέας Ιωνίας. Στο πρώτο δίλεπτο ήδη το σκορ ήταν 1-1 με την γηπεδούχο Ελευθερούπολη να προηγείται και αμέσως την Αναγέννηση να ισοφαρίζει και ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Ελευθερούπολη έμεινε με δέκα παίκτες στο 48΄ για να γίνει το 1-2 στο 52΄. Εκεί αφυπνίστηκε το ένστικτο επιβίωσης των γηπεδούχων για να γίνει το 2-2- στο 55΄ και στο 61΄ το 3-2. Ακολούθησαν στιγμές έντασης στο 66΄ που στοίχισαν στην Αναγέννηση την αποβολή παίκτη της και αριθμητικά οι δύο ομάδες ήρθαν στα ίσια. Πάντως η ένταση μπορούσε να μην είχε συμβεί. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για fail play σε τραυματισμό παίκτη τους ζητώντας να είχε βγει πιο γρήγορα έξω η μπάλα.
Θα μπορούσε να είχε γίνει και έτσι, αλλά ορισμένες φορές μερικοί τραυματισμοί δείχνουν πιο ελαφριοί και πιο επιπόλαιοι από αυτό που τελικά είναι και δημιουργούν λάθος εκτιμήσεις στους αγωνιζόμενους για το αν πρέπει να συνεχίσουν το παιχνίδι ή όχι. Άλλωστε βαθμολογικά η Αναγέννηση έχει πέσει και η Ελευθερούπολη δεν πάει για τίποτα, άρα δεν υπήρχε βαθμολογική πίεση. Στο 80΄ ήρθε το 4-2 και στο 89΄το 5-2. Με τη λήξη υπήρξε πάλι μια ένταση με ρίζα στο προηγούμενο περιστατικό. Στις φωτο με τα κιτρινόμαυρα οι γηπεδούχοι και με τα πράσινα η Αναγέννηση Πετρούπολης.