Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

Φιλαθλητικός-Ίκαρος Ικαρίας: 100-66

Και μόνο το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο που ήταν 31-7, υπέρ του γηπεδούχου Φιλαθλητικού Ζωγράφου, δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων. Ακολούθως χαλάρωσε το παιχνίδι για να πάμε στο ημίχρονο με 53-18. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο ενδιαφέρον από άποψη θεάματος και ποιότητας αγώνα και έκλεισε με 71-42. Τελικό σκορ 100-66 με τον Φιλαθλητικό να δικαιολογεί το ότι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας και τον Ίκαρο να συνεχίσει να μαζεύει εμπειρίες για να τις διαχειριστεί του χρόνου, όταν θα επιστρέψει στο τοπικό πρωτάθλημα του νομού Σάμου.
Να σημειώσουμε ότι και οι δύο ομάδες είναι νεοφώτιστες στην κατηγορία. Μπράβο στον Φιλαθλητικό, γι αυτό που βλέπετε και στη φωτο, δηλαδή τη δωρεάν δυνατότητα σε νέα παιδιά να γραφτούν στα τμήματα υποδομής, όταν στους δύσκολους καιρούς που ζούμε, απαιτείται η καταβολή συνδρομής για να επιβιώσουν τα αθλητικά σωματεία. Τον αγώνα παρακολούθησαν φίλοι και των δύο ομάδων και ήταν για τον δεύτερο όμιλο νότου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας στο μπάσκετ.