Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

Νέα Ιωνία - Άγιοι Ανάργυροι: 1-2

Tην ήττα με 1-2 γνώρισε η Νέα Ιωνία στο γήπεδό της από την ομάδα των Αγίων Αναργύρων. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι και οι γηπεδούχοι που έπαιζαν με ελλείψεις, έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με χαμένο πέναλτι του Μπαλάσκα. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Ιωνία αν και έπαιζε με δέκα παίκτες κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ του Φιλιπουπολίτη, αλλά οι Άγιοι Ανάργυροι πήραν τη νίκη λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Να σημειώσουμε ότι οι γηπεδούχοι έχουν παράπονα από τη διαιτησία, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια, έδειξαν πιο συμπαγές σύνολο με ένα πολύ καλό κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Την επόμενη αγωνιστική η Νέα Ιωνία πάει στο Περιστέρι για να αντιμετωπίσει το νεοφώτιστο Ήφαιστο. Έτσι θα πάει και η χρονιά, με συνεχή αγώνα και «μία κρύο, μία ζέστη», για να εξασφαλίσει ότι δεν θα μπλέξει σε περιπέτειες. Και δύο σχόλια, το πρώτο δικό μου: καλύτερα να βλέπει κανείς «χαλαρά» ένα παιχνίδι, παρά τα όσα έγιναν σαν αποτέλεσμα του φανατισμού στη Νέα Φιλαδέλφεια το Σάββατο, με συμπλοκές οπαδών της ΑΕΚ (είχε αγώνα χάντμπολ) και οπαδών του ΠΑΟΚ (είχε μπάσκετ με τον Πανιώνιο, δεν τους έβαλαν στο γήπεδο και πήγαν στη Νέα Φιλαδέλφεια) όπου η περιοχή έγινε Αφγανιστάν, με αρκετές φθορές σε καταστήματα και αυτοκίνητα. Δεν πάτε να πλακώσετε όλοι μαζί την τρόικα και τους εδώ φίλους της, αντί να πλακώνεστε μεταξύ σας? Το δεύτερο από φίλο και συνάδελφο που δεν είναι από την περιοχή και ήρθε για τη βόλτα: ήταν αγώνας με ενδιαφέρον, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με νέα παιδιά που έδειξαν κινητικότητα και όχι ποδόσφαιρο σκοπιμότητας που βλέπουμε σε μεγαλύτερες κατηγορίες. 8η αγωνιστική,8ος όμιλος περιφερειακού πρωταθλήματος Φωστήρας-Άγιαξ Ταύρου: 2-0 Νέα Ιωνία-Άγιοι Ανάργυροι: 1-2 Ελπιδοφόρος-Ηλυσιακός: 1-0 Αιγάλεω-Α.Ο.Περιστερίου: 1-2 Αθηναϊκός-Άγιος Ιερόθεος: 1-0 ΠΑΟΚ Γλυφάδας-Αιολικός: 2-1 Ήφαιστος-Χαϊδάρι: 1-1