Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 16 Μαΐου 2010

Oλυμπιακός Λιοσίων-Άγιος Ιερόθεος: 0-0

Ήταν ένα παιχνίδι που παρακολούθησαν 1.000 με 1.500 φίλαθλοι, καθώς με νίκη ο Ολυμπιακός Λιοσίων έμενε στην Δ΄ Εθνική και έριχνε τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Άγιος Ιερόθεος με ισοπαλία ή διπλό έμενε αυτός. Το τελικό 0-0 άφησε απογοητευμένους τους φίλους του τοπικού Ολυμπιακού, που με τέτοιο κόσμο δικαιούνται να θέλουν την ομάδα τους πιο ψηλά. Μεταξύ των θεατών και αρκετοί ουδέτεροι, όπως ο γράφων και διαχειριστής του blog, αλλά και ο φίλος καθηγητής μουσικοθεραπείας Νίκος Περάκης, που στις φωτο απολαμβάνουμε φραπέ και πουράκι πριν την έναρξη. Το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός το σπατάλησε και ήταν χαλαρός, με εξαίρεση δύο ευκαιρίες στα πρώρα λεπτά του αγώνα, χωρίς το νεύρο και τον τσαμπουκά που απαιτούσε το παιχνίδι. Στο δεύτερο με την πρώτη σημαντική ευκαιρία να χάνεται από τους Περιστεριώτες, παρά τη φάση που ο Ολυμπιακός δίκαια ζήτησε πέναλτι, ήταν αργά, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους, αφού πήγαιναν για δύο αποτελέσματα. Η πίεση των τελευταίων λεπτών ήταν σπασμωδική και χωρίς ουσία. Τα Λιόσια έχουν κάνει και καλύτερες εμφανίσεις και ο αγώνας αυτός απαιτούσε κάτι αντίστοιχο, αλλά υστέρησαν στο δημιουργικό κομμάτι. Εμφανής η παρουσία της αστυνομίας, λόγω της κρισιμότητας του αγώνα.