Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Κυριακή 2 Μαΐου 2010

Πανθησειακός-Ελευθερούπολη: 0-1

Γούρικο τείνει να αναδειχτεί το γήπεδο του Ρούφ για την Ελευθερούπολη, αφού και τις δύο φορές που αγωνίστηκε σε αυτό, με τις ομάδες που το έχουν για έδρα, στον πρώτο γύρο με τον Βοτανικό και στο δεύτερο γύρο με τον Πανθησειακό, έφυγε με το διπλό. Χρειάστηκαν 83 ψυχοφθόρα λεπτά για να πετύχουν με τον Μπαμπίλη που μπήκε αλλαγή, το 0-1 και να φύγουν με το τρίποντο οι κιτρινόμαυροι της Νέας Ιωνίας. Στη διάρκεια του αγώνα και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες σε ένα μέτριο παιχνίδι, που όμως πρέπει να πούμε, ότι η αγωνιστική εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ καλύτερη του προσώπου που είχαν δείξει στον πρώτο γύρο μέσα στη Νέα Ιωνία, ενώ η Ελευθερούπολη είχε τρεις κλασσικές ευκαιρίες (κεφαλιά Καυκιά και σουτ Μαρκόπουλου στο πρώτο ημίχρονο και σουτ Βλασερού στο δεύτερο), αλλά επέτρεψε με την απόδοσή της στους γηπεδούχους να την απειλήσουν σε ορισμένες περιπτώσεις. Επόμενος αγώνας στο δημοτικό στάδιο της Νέας Ιωνίας με τον πρωτοπόρο στο δεύτερο όμιλο της Α΄ ΕΠΣΑ, Ήφαιστο Περιστερίου.