Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Δευτέρα 12 Απριλίου 2010

Απόηχοι έντυποι και ηλεκτρονικοί

Στον απόηχο των αγώνων μπαράζ για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική ανδρών στο μπάσκετ, από τον όμιλο των πρωταθλητών Αιγαίου, παρουσιάζω τον αντίκτυπο μέσα από την προσέγγιση τοπικών ΜΜΕ. Η παρουσίαση δεν είναι ακριβής διότι άλλα ΜΜΕ ενημερώνουν σε καθημερινή βάση την ιστοσελίδα τους και άλλα με μικρή καθυστέρηση (φυσιολογική για εφημερίδες). ΧΙΟΣ: Με κεντρικό θέμα «Έκλεψαν την άνοδο του ΒΑΟΛ στην Γ’ Εθνική κατηγορία» κυκλοφορεί σήμερα και μαζί με την "ΑΛΗΘΕΙΑ" η εφημερίδα "ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΧΙΟΣ". http://www.alithia.gr/images/file/pdfs/athlitikixios/athlitiki_120410.pdf ΡΟΔΟΣ: (εφημερίδα Ροδιακή)"Η σταχτοπούτα στη Γ΄ Εθνική". http://www.rodiaki.gr/article.php?id=30526&catid=1&subcatid=10 ΡΟΔΟΣ: (www.12soccer.gr)"Η Αναγέννηση στη Γ΄ Εθνική" http://www.12soccer.gr/News_Arxeio_Details.php?N_ID=7564 ΛΕΣΒΟΣ: (εφημερίδα ΕΜΠΡΟΣ, φύλλο 10/4/2010) "Άξια της μοίρας της…" αναδημοσιεύω απόσπασμα από το πλήρες άρθρο που βρίσκεται στο:http://www.emprosnet.gr/Sports/?EntityID=599bde9c-0900-4acd-b6c1-3b1db4142c0e ΜΠΑΣΚΕΤ Ποτέ άλλοτε στην πρόσφατη ιστορία του λεσβιακού μπάσκετ και δη της Electronet Γέρας, το όνειρο της ανόδου στη Γ΄ Εθνική, δεν ήταν τόσο κοντά… Οι παίκτες του Γιώργου Μάγειρα για 35 και πλέον λεπτά, όχι απλά άγγιξαν το όνειρο, αλλά το βίωσαν κιόλας. Η μοίρα όμως, ή η ατυχία, άφησε ξανά την ομάδα του Παπάδου με τις εντυπώσεις. Η Αναγέννηση έπεσε κυριολεκτικά από την… Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι, επικρατώντας με το «μαγικό» 80-70, που διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης. Νωρίτερα η Electronet που προηγούνταν στο σκορ από την αρχή του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και στο +10, περίπου 15 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, σπατάλησε ούτε μια, ούτε δύο, αλλά πέντε ευκαιρίες να τελειώσει το ματς, και πάλι καλά που έσωσε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας, την παρτίδα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (64-64), με παλικαρίσιο καλάθι του Γιάννη Ζεστού. Ας σημειωθεί ότι στη φάση της ισοφάρισης στην εκπνοή, υπήρχε υποψία φάουλ στον αρχισκόρερ της Γέρας, με τους διαιτητές ωστόσο να κλείνουν τα μάτια και να επιλέγουν τη λύση του… Ποντίου Πιλάτου, δείχνοντας παράταση. Ιδανικό ξεκίνημα Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα του Γιώργου Μάγειρα. Στην επίθεση, η Electronet βρήκε νωρίς, καλό ρυθμό με τα αδέλφια Ζεστού να βρίσκουν με διαφόρους τρόπους, το δρόμο προς το καλάθι της Αναγέννησης. Μίας ομάδας, οργανωμένης μεν, που δεν είχε καμία σχέση ωστόσο με την «υπερομάδα» για τα δεδομένα των μπαράζ, περσινή ομάδα της Ρόδου, Διαγόρα. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε, με τη Γέρα να κατέχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (22-19) και τους Ροδίτες να δείχνουν χτυπητές αδυναμίες μέσα στη ρακέτα. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η Γέρα πάτησε ακόμα περισσότερο γκάζι φτάνοντας στο 30-22, με τις βοήθειες από τον πάγκο, να δίνουν κι αυτές λύσεις στο σκοράρισμα, με τον Χατζηντάνο αλλά και τον Βολικάκη να πετυχαίνουν σημαντικά τρίποντα, όταν η άμυνα της Αναγέννησης έσφιγγε. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τη Γέρα μπροστά στο σκορ με 37-32, η οποία ωστόσο θα μπορούσε να ήταν διψήφια. Όμως η επιπολαιότητα και η νευρικότητα των παικτών της Γέρας, που έχασαν μέχρι και τρία λέι-απ στον αιφνιδιασμό, κράτησαν στο παιχνίδι την Αναγέννηση. ΣΑΜΟΣ: Οι τοπικές εφημερίδες στο νομό Σάμου (Σάμος, Ικαρία, Φούρνοι) εκδίδονται σε εβδομαδιαία βάση και προφανώς δεν είναι ακόμα διαθέσιμες. 12/04 ANAKOΙΝΩΣΗ ΒΑΟΛ ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΙΒΑΔΙΩΝ Γ. Βούρου 93, Χίος - 821 00 Χίος 12/04/10 ANAKOINΩΣΗ Μετά τα όσα συνέβησαν στην αναμέτρηση Αναγέννηση Ρόδου – Βούρειος Χίου για το Ειδικό Πρωτάθλημα Ανόδου στη Γ΄ Εθνική Κατηγορία Ανδρών, την Κυριακή 11/04/10 στο ΜΕΤΣ, είμαστε αναγκασμένοι, για πρώτη φορά στην 21 ετών ιστορία μας, να εκδώσουμε ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία των κ.κ. Παπαγιαννόπουλου και Νικολόπουλου. Ο ΒΑΟΛ έχει μάθει να κερδίζει ή να χάνει τους αγώνες στο γήπεδο και να συγχαίρει τον αντίπαλο. Το ίδιο κάνει και τώρα συγχαίροντας την Αναγέννηση Ρόδου για τη νίκη και την άνοδο της στη Γ΄ Εθνική. Δεν μπορεί όμως να μην καταγγείλει την άκρως εχθρική διαιτησία που αντιμετώπισε κυρίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Μια διαιτησία που σαφώς επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα αλλά και οδήγησε στις έντονες διαμαρτυρίες του προπονητή και των αθλητών μας στο τέλος του αγώνα. Καθώς θεωρούμε τη διαιτησία του συγκεκριμένου αγώνα κάκιστη και καθοριστική για τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος, ζητούμε εκτός από την τιμωρία των συγκεκριμένων διαιτητών την απαλλαγή του προπονητή και του αθλητή μας που αναγράφηκαν στο φύλλο αγώνα. Ο μεν προπονητής μας, που αποτελεί παράδειγμα ήθους και είναι η πρώτη φορά στην 25ετή καριέρα του ως αθλητής και προπονητής που αναγράφεται σε φύλλο αγώνα για κακή συμπεριφορά, παρασύρθηκε νοιώθοντας την κατάφορη αδικία να τον πνίγει, ο δε αθλητής μας που επίσης για πρώτη φορά φέρεται υπόλογος για απρεπή συμπεριφορά, μας εξήγησε ότι στην αναταραχή που προκλήθηκε από τις διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές σπρώχθηκε από συμπαίκτη του και άθελά του «απώθησε» τον Α΄ διαιτητή. Μολονότι πιστεύουμε ότι και στις δύο περιπτώσεις οι ενέργειες των υπόλογων στελεχών της ομάδας μας προκλήθηκαν από την κακή διαιτησία των τελευταίων λεπτών, είμαστε υποχρεωμένοι να ζητήσουμε συγνώμη για τις ενέργειες αυτές που δεν συνάδουν με την ιστορία και το ήθος που χαρακτηρίζει τον Βούρειο Α.Ο. Λιβαδίων Χίου. Για άλλη μια φορά συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και ευχόμαστε αυτή να είναι η πρώτη και η τελευταία ανακοίνωση που εκδίδουμε για τέτοιου είδους γεγονότα. Με αθλητικούς χαιρετισμούς Για το ΔΣ του ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ, Ο Γ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Μάρκος Ψώρρας, Κωνσταντίνος Μούνδρος