Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 24 Απριλίου 2010

Κύπελλο "Γεώργιος Βαλής":ΑΟ Πολυκράτης – ΑΣ Κέρκης: 99-73

ενημέρωση από το γραφείο Τύπου της Τ.Ε. ΕΟΚ Σάμου Πολύ καλός αγώνας με γεμάτο σκορ, πολλές επιθετικές προσπάθειες, χαλαρές άμυνες, ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του. Ο Κέρκης έδειξε ότι ήθελε να χτυπήσει τον αγώνα, άλλωστε στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήταν πίσω 6 πόντους. Το 4ο δεκάλεπτο όμως ανήκει ολοκληρωτικά στον Πολυκράτη, που με ηγέτη τον Καραβασίλη και τη πολύ καλή του περιφέρεια, πήρε άνετα τελικά τη νίκη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου «Γεώργιος Βαλής» και θα αντιμετωπίσει την ομάδα του Φοίνικα σε διπλό αγώνα. Ο Καραβασίλης πέτυχε 54 πόντους, τους πιο πολλούς σε αγώνα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο και πέτυχε και ρεκόρ εύστοχων τριπόντων για φέτος. 11 στον αριθμό, ενώ το προηγούμενο ρεκόρ ήταν και πάλι δικό του με 10 εύστοχα τρίποντα. Η περιφέρεια του Πολυκράτη πέτυχε 14 εύστοχα τρίποντα, η δεύτερη καλύτερη επίδοση για φέτος, μετά τα 18 που είχε πετύχει και πάλι επί του Κέρκη στον Μαραθόκαμπο. Από τον Πολυκράτη εκτός του Καραβασίλη, ξεχώρισαν οι Τσαπαρίκος και Κυριαζής. Από τον Κέρκη που έπαιξε και αυτός πολύ καλά, ξεχώρισαν οι Δέμελης, Μανωλαράκης και Μαχαιράς. Τα δεκάλεπτα: 20-25, 59-45, 74-68, 99-73. ΑO Πολυκράτης (Καρράς): Φουντουλάκος Χρήστος 6 (2), Καραβασίλης 54 (11), Φουντουλάκος Βαγγέλης, Τσαπαρίκος 15, Αλαγεωργίου, Ταγκλής 4, Αντωνούσος, Κυριαζής 11 (1), Μιχέλης 9, Κοϊμτζής. ΑΣ Κέρκης: Μαχαιράς 16 (4), Φωτιάδης 6, Μανωλαράκης 17, Δέμελης 24, Λεουτσάκος 8, Καββάδας 2. Διαιτητές: Βαρδίκος Ανδρέας – Βουδιώτης Μίλτος.