Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Παρασκευή 26 Μαρτίου 2010

Το προφίλ των πρωταθλητών Αιγαίου

Αναδημοσιεύουμε άρθρο της εφημερίδας "Αλήθεια" της Χίου, προσθέτοντας ότι ο Ίκαρος πήρε το πέμπτο σερί πρωτάθλημα στο νομό Σάμου, ο ΒΑΟΛ έχει τέσσερα πρωταθλήματα στο νομό Χίου τα τελευταία έξι χρόνια και μια συμμετοχή στη Γ΄ Εθνική (φέτος πραγματοποιώντας αήττητη πορεία, επικράτησε του περυσινού πρωταθλητή Φ.Ο. Βροντάδου), ενώ στις Κυκλάδες τον τίτλο πήρε ο Πανναξιακός (πέρυσι πρωταθλήτρια ομάδα ήταν ο Α.Ο. Ερμούπολης). Στα Δωδεκάνησα ο περυσινός πρωταθλητής Διαγόρας Ρόδου, πρωταγωνιστεί στη Γ΄ Εθνική. Φωτο Ίκαρος (μπλέ), Παπάδος (κόκκινα), ΒΑΟΛ, Αναγέννηση και σήματα Πανναξιακού και Αναγέννησης. Χρήσιμες ηλεκτρονικές διευθύνσεις είναι οι: www.rodiaki.gr, www.dimokratiki.gr, www.neakos.gr, www.proodos.net, www.emprosnet.gr, www.alithia.gr, www.12soccer.gr, www.chiosnews.com, www.samosbasket.gr. Οι αντίπαλοι του ΒΑΟΛ στα μπαράζ 17/3/2010 ΔΥΣΚΟΛΗ αποστολή θα έχει ο ΒΑΟΛ στα μπαράζ ανόδου για τη Γ’ Εθνική Κατηγορία μπάσκετ Ανδρών, που θα γίνουν από την Τετάρτη του Πάσχα έως την Κυριακή του Θωμά στην Αθήνα. Οι πρωταθλητές Χίου θα παίξουν σε όμιλο με τους αντίστοιχους νικητές των τοπικών πρωταθλημάτων από Δωδεκάνησα, Λέσβο, Σάμο και Κυκλάδες, με την ομάδα που θα καταλάβει την 1η θέση να παίρνει το εισιτήριο της ανόδου στην Εθνική Κατηγορία. Στα Δωδεκάνησα, το πρωτάθλημα κατέκτησε η Αναγέννηση Ρόδου για 1η φορά στην ιστορία της. Μάλιστα ανέβηκε φέτος από τη Β’ στην Α’ Κατηγορία, ενώ στους τελικούς κέρδισε τον Ιπποκράτη Κω (2 - 1 νίκες), έχοντας μάλιστα και μειονέκτημα έδρας! Στη Σάμο το πρωτάθλημα πήρε για ακόμη μια φορά ο Ίκαρος Ικαρίας, ενώ στη Λέσβο τον τίτλο κατέκτησε ο Γέρας Παπάδου. Μάλιστα η συγκεκριμένη ομάδα έχει βλέψεις για άνοδο, αφού έχει επενδύσει περίπου 60 χιλιάδες ευρώ στο φετινό πρωτάθλημα. Στις Κυκλάδες το πρωτάθλημα είναι στις τελευταίες αγωνιστικές και ο τίτλος θα κριθεί ανάμεσα στον Γ.Σ. Ερμούπολης και τον Παναξιακό, που είναι στις 2 πρώτες θέσεις της κατάταξης.