Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Ίκαρος Ικαρίας-Παλλεσβιακός:51-48 (μπαράζ εφήβων)

Με 51-48 ο Ίκαρος Ικαρίας έκανε την πρώτη του νίκη στα μπαράζ εφήβων που διεξάγονται στο γήπεδο του Μετς, επί της ομάδας του Παλλεσβιακού. Χαλαρό ήταν το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 13-10 υπέρ των ερυθρόλευκων της Λέσβου και 4 φάουλ σε βάρος του Ίκαρου, έναντι 3 του Παλλεσβιακού. Με 23-19 υπέρ του Παλλεσβιακού τελείωσε το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ οι ομάδες έδειχναν ισοδύναμες στον αγωνιστικό χώρο και η μικρή διαφορά προέκυψε από την αστοχία του Ίκαρου. Τα φάουλ 7 σε βάρος του Ικάρου και 6 σε βάρος του Παλλεσβιακού. Αλλαγή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Λέσβου να δείχνει σημεία αποδιοργάνωσης και τον Ίκαρο να ισοφαρίζει για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 24-24 8.31 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, να περνάει μπροστά με 29-24 στο 6.57 και 34-25 στο 4.15 για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 37-26 υπέρ του Ικάρου που είχε ανέβει σε ψυχολογία και το έδειχνε στο παρκέ. . Τα φάουλ 13 σε βάρος του Ικάρου και 10 σε βάρος του Παλλεσβιακού. Από απόπειρα ανάκαμψης της ομάδας της Λέσβου χαρακτηρίστηκε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να γίνεται 41-37 στο 5.50 πριν τη λήξη, στο 41-39 στο 4.15, να ακολουθεί μια ανάσα για τον Ίκαρο με 45-39 στο 3.15 και 48-39 στα 52΄΄, με δύο αιφνιδιασμούς. Με αλλεπάλληλα φάουλ και βολές το σκορ έγινε 50-43, 50-46 και 51-48. Κλειδί για την νίκη οι περιφερειακοί παίκτες που έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, έπαιξαν καλή άμυνα και έκαναν σουτ. Αύριο η ομάδα της Ικαρίας ολοκληρώνει την παρουσία της με αντίπαλο τον Ίκαρο/Έσπερο Καλλιθέας, που είναι ένα επίπεδο πιο πάνω από όλες τις ομάδες του ομίλου. Υ.Γ. αύριο το ωράριο εργασίας δεν θα μου επιτρέψει την κάλυψη των αγώνων. Θα αναρτηθούν τα αποτελέσματα, όταν γίνουν γνωστά, καθώς και η βαθμολογία, αλλά και μερικές φωτο που δεν έχουν αναρτηθεί. Η κάλυψη θα συνεχιστεί στο τουρνουά των ανδρών 7 έως 11/4. Καλό Πάσχα σε όλους