Ικαριώτες Πρόσφυγες στο Β Παγκόσμιο Πόλεμο Α μέρος

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2010

Αθηναΐδα - Ελευθερούπολη: 1-3

Κανονικά θα έπρεπε να είχα αναρτήσει φωτο από το παιχνίδι, αλλά μια αβαρία στοίχισε την απώλεια της φωτογραφικής μηχανής μετά το παιχνίδι (τουλάχιστον έγινε την περίοδο των εκπτώσεων, οπότε θα αντικατασταθεί με πιο εύπεπτο τρόπο), ήταν όμως και η διαιτησία μέσα στο καρναβαλικό πνεύμα των ημερών και είπα να αναρτήσω φωτο του κυρίου που βλέπετε και σίγουρα θα σφύριζε καλύτερα. Το τελικό αποτέλεσμα Αθηναΐδα-Ελευθερούπολη:1-3 δεν αποτελεί έκπληξη για όποιον παρακολουθεί τον όμιλο από τις εφημερίδες και βλέπει τη βαθμολογική διαφορά. Η πράξη όμως ήταν πολύ διαφορετική. Το μικρό σε διαστάσεις γήπεδο στην Κυψέλη διευκολύνει πάντα την πιο αδύναμη ομάδα που ταμπουρώνεται και με μια βρίσκει τους επιθετικούς, περιορίζοντας τον δημιουργικό ρόλο του κέντρου, όπου οι πιο τεχνικές ομάδες δημιουργούν παιχνίδι. Από την αρχή του παιχνιδιού ο διαιτητής "τρώγονταν" με τον πάγκο της Ελευθερούπολης και απέβαλε τον προπονητή της, ο οποίος στο ημίχρονο έδωσε σύντομες οδηγίες πίσω από τα συρματοπλέγματα. Ακολούθως αποβλήθηκε ο σκόρερ του πρώτου τέρματος Καυκιάς, δόθηκαν τέσσερις κίτρινες σε βάρος της Ελευθερούπολης, μια αποβολή για τους γηπεδούχους, σφύριξε ανάποδα φάουλ και γενικά χωρίς λόγο και αιτία έκανε το παιχνίδι καρναβάλι. Το ημίχρονο έληξε 1-1 και λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, από κομπίνα με φάουλ, η Ελευθερούπολη πήρε κεφάλι για να σφραγίσει τη νίκη της με ένα τρίτο τέρμα. Το τελικό αποτέλεσμα δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο φαίνεται. ΣΚΟΡΕΡ:19' Καυκιάς,50' Βλασερός,90' Μπαμπίλης Κίτρινες: Ελμαλόγλου,Βλασερός,Γκέτσης,Παπακουνάδης ΑΠΟΒΟΛΕΣ: 60' Καυκιάς ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: Λεσγίδης, Μαυρομμάτης, Πολυτσέρης, Παπακουνάδης, Τσιτοφώτος,Καυκιάς ,Μπαμπίλης, Γκέτσης, Ελμαλόγλου(60'Μαρκόπουλος) , Βλασερός,Αχμέτ